STPSC10H12B-TR1
Mfr.Part #
STPSC10H12B-TR1
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 10A DPAK
Forward Current :
10A
Reverse Recovery Time :
0ns
Single
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1200V
Operating Temperature (Max) :
175°C
Capacitance @ Vr, F :
725pF @ 0V 1MHz
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Base Part Number :
STPSC10
Application :
Power
Configuration :
Single
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Package / Case :
Case Connection :
CATHODE
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Series :
ECOPACK®
Current - Reverse Leakage @ Vr :
60μA @ 1200V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
14 Weeks
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 10A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Terminal Form :
Gull wing
Reverse Current-Max :
60μA
Datasheets
STPSC10H12B-TR1
STMicroelectronics STPSC10H12B-TR1
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.5V @ 10A -40°C~175°C 60μA @ 1200V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
STPSC10H12B-TR1 Overview
A value of 10A is the maximum forward current that can be allowed.At maximum reverse current, 60μA is reached.
STPSC10H12B-TR1 Features
A maximum reverse current of 60μA
STPSC10H12B-TR1 Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPSC10H12B-TR1 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB