STPSC10065DY
Mfr.Part #
STPSC10065DY
Package / Case
TO-220-2
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220AC
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Mounting Type :
Through Hole
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Number of Terminations :
2
Series :
Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
Reverse Recovery Time :
0ns
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Case Connection :
CATHODE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Capacitance @ Vr, F :
670pF @ 0V 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr :
130μA @ 650V
Surface Mount :
No
Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.45V @ 10A
Application :
Power
Output Current-Max :
10A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Operating Temperature (Max) :
175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650V
Package / Case :
TO-220-2
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Non-rep Pk Forward Current-Max :
39A
Reverse Current-Max :
130μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Phases :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Single
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
650V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
STPSC1006
Number of Elements :
1
Datasheets
STPSC10065DY
STMicroelectronics STPSC10065DY
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.45V @ 10A -40°C~175°C 130μA @ 650V 2-Termination TO-220-2 Through Hole
STPSC10065DY Overview
In the case of a maximum reverse current, the value reaches 130μA.In terms of output current, the maximum value is 10A.
STPSC10065DY Features
A maximum reverse current of 130μA
10A is the maximum value
STPSC10065DY Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPSC10065DY applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB