STPS8H100FP
Mfr.Part #
STPS8H100FP
Package / Case
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO220FPAC
Mounting Type :
Through Hole
Height :
16.4mm
Width :
4.6mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Average Rectified Current :
8A
Max Operating Temperature :
175°C
Diode Type :
Schottky
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Max Surge Current :
250A
Max Reverse Leakage Current :
4.5μA
Output Current-Max :
8A
Number of Elements :
1
Forward Voltage :
810mV
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4.5μA @ 100V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
710mV @ 8A
Forward Current :
8A
Length :
10.4mm
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
250A
Number of Phases :
1
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
STPS8H
Peak Reverse Current :
4.5μA
Pin Count :
2
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Pins :
Element Configuration :
Single
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Package / Case :
Datasheets
STPS8H100FP
STMicroelectronics STPS8H100FP
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 710mV @ 8A 175°C Max 4.5μA @ 100V 2-Termination Tube TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
STPS8H100FP Overview
Reverse leakage current is maximally zero volts with this device.This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 8A is allowed.Surge currents are limited to 250A.In terms of output current, the maximum value is 8A.The datasheets show a peak reverse of 4.5μA, as shown in the data chart.
STPS8H100FP Features
a maximal reverse leakage current of 4.5μA volts
an average rectified current of 8A volts
8A is the maximum value
the peak reverse is 4.5μA
STPS8H100FP Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS8H100FP applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB