STPS5H100AFY
Mfr.Part #
STPS5H100AFY
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
SOD-128
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A SOD128
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Configuration :
Single
Base Part Number :
STPS5
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature (Max) :
175°C
Terminal Form :
Flat
Series :
Automotive, AEC-Q101
Reverse Current-Max :
3.5μA
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
760mV @ 5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3.5μA @ 100V
Terminal Position :
Dual
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
5A
Package / Case :
SOD-128
2
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
STPS5H100AFY
STMicroelectronics STPS5H100AFY
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 760mV @ 5A -40°C~175°C 3.5μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
STPS5H100AFY Overview
In this case, forward current can reach 5A.Whenever the reverse current is allowed to reach its maximum, 3.5μA is reached.
STPS5H100AFY Features
A maximum reverse current of 3.5μA
STPS5H100AFY Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS5H100AFY applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB