STPS40150CW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STPS40150CW
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO247
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Max Reverse Leakage Current :
8μA
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reverse Current :
8μA
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
STPS401
JESD-609 Code :
e3
Peak Non-Repetitive Surge Current :
250A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Pin Count :
3
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
40A
Number of Terminations :
3
Min Operating Temperature :
-65°C
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Forward Voltage :
1V
Voltage - Rated DC :
150V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Number of Phases :
1
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 20A
Max Surge Current :
250A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-247-3
Mount :
Radial, Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
20A
Average Rectified Current :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
8μA @ 150V
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Max Operating Temperature :
175°C
JEDEC-95 Code :
TO-247AC
Element Configuration :
Common Cathode
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
150V
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
STPS40150CW
STMicroelectronics STPS40150CW
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 20A 150V-DC 2-Element TO-247-3 Through Hole
STPS40150CW Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 1V to operate the device.Maintaining a surge current under 250A and not letting it exceed it is the key to preventing it.In this case, the forward voltage has to be set at 20A to operate the device.This part can draw 40A current.A reverse voltage peak of 8μA is applied to devices like this one.A semiconductor device's maximum reverse leakage current is 8μA, which is the current created by its reverse bias.
STPS40150CW Features
1V forward voltage
a peak voltage of 8μA
a reverse voltage peak of 8μA
STPS40150CW Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS40150CW applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23