STPS30150CG-TR
Mfr.Part #
STPS30150CG-TR
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Max Operating Temperature :
175°C
Average Rectified Current :
15A
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Current Rating :
30A
Max Surge Current :
220A
HTS Code :
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Max Reverse Leakage Current :
6.5μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Rated DC :
150V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
220A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Position :
Single
Base Part Number :
STPS30150
Package / Case :
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Element Configuration :
Common Cathode
Pin Count :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
150V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
6.5μA @ 150V
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reverse Current :
6.5μA
Forward Voltage :
1V
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 15A
Lead Free :
Lead Free
Forward Current :
30A
Datasheets
STPS30150CG-TR
STMicroelectronics STPS30150CG-TR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 15A 150V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
STPS30150CG-TR Overview
As long as the forward voltage is set to 1V, the device will operate.A surge current should be monitored and should not exceed 220A.As long as the forward voltage is set to 30A, the device will operate.Parts can be powered by currents of 30A.There is a reverse voltage peak of 6.5μA on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 6.5μA, which is the current coming from that semiconductor device.
STPS30150CG-TR Features
1V forward voltage
a peak voltage of 6.5μA
a reverse voltage peak of 6.5μA
STPS30150CG-TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS30150CG-TR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23