STPS30120CTN
Mfr.Part #
STPS30120CTN
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220
Stock
996
In Stock :
996
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
STPS30120
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Forward Current :
30A
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Peak Reverse Current :
15µA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
120V
Mount :
Through Hole
Peak Non-Repetitive Surge Current :
180A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Natural Thermal Resistance :
1.3 °C/W
Additional Feature :
AVALANCHE RATED,LOW LEAKAGE CURRENT
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
3
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
2
Packaging :
Tube
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
120V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Terminations :
3
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
TO-220-3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
15A
Number of Phases :
1
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Min Operating Temperature :
-65°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 120V
Application :
Power
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Element Configuration :
Common Cathode
Terminal Position :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 15A
Number of Pins :
Diode Type :
Schottky
Datasheets
STPS30120CTN
STMicroelectronics STPS30120CTN
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 15A 120V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
STPS30120CTN Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 30A.A reverse voltage peak of 15μA is used to power devices like this one.
STPS30120CTN Features
a peak voltage of 15μA
a reverse voltage peak of 15μA
STPS30120CTN Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS30120CTN applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23