STPS30120CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STPS30120CT
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
30A
Factory Lead Time :
11 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Common Cathode
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Elements :
2
Terminal Position :
Single
Pin Count :
3
Number of Phases :
1
Base Part Number :
STPS30120
Max Reverse Leakage Current :
15µA
Number of Terminations :
3
Packaging :
Tube
Average Rectified Current :
15A
Number of Pins :
Forward Voltage :
1.02V
Max Reverse Voltage (DC) :
120V
Radiation Hardening :
No
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
120V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Voltage - Rated DC :
120V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Package / Case :
TO-220-3
Peak Reverse Current :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 120V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
180A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Forward Current :
30A
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Mount :
Through Hole
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Application :
Power
Max Operating Temperature :
175°C
Lead Free :
Lead Free
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Surge Current :
180A
Datasheets
STPS30120CT
STMicroelectronics STPS30120CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 15A 120V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
STPS30120CT Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 1.02V.In order to prevent the surge current from exceeding 180A, it should be monitored.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 30A.The part can draw a current of 30A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 15μA.As a reverse biased semiconductor device, its maximal reverse leakage current is 15μA.
STPS30120CT Features
1.02V forward voltage
a peak voltage of 15μA
a reverse voltage peak of 15μA
STPS30120CT Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS30120CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23