STPS2530CG
Mfr.Part #
STPS2530CG
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Number of Elements :
2
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Average Rectified Current :
12.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 30V
Peak Reverse Current :
1mA
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Package / Case :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Rated DC :
30V
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Max Operating Temperature :
150°C
Forward Current :
25A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30V
Application :
EFFICIENCY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
Mount :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
HTS Code :
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Diode Type :
Schottky
Terminal Form :
Gull wing
Width :
9.35mm
Base Part Number :
STPS2530
Peak Non-Repetitive Surge Current :
180A
ECCN Code :
EAR99
Height :
4.6mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530mV @ 12.5A
Current Rating :
25A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
180A
Length :
10.4mm