STPS2150AFN
Mfr.Part #
STPS2150AFN
Description
150 V, 2 A POWER SCHOTTKY RECTIF
Stock
169
In Stock :
169
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
RECTIFIER DIODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
STPS2150AFN
STMicroelectronics STPS2150AFN
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier Tape & Reel (TR)
STPS2150AFN Overview
STPS2150AFN Features
STPS2150AFN Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS2150AFN applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB