STPS20SM80CR
Mfr.Part #
STPS20SM80CR
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V I2PAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
220A
Max Operating Temperature :
175°C
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Common Cathode
Average Rectified Current :
10A
Application :
EFFICIENCY
Peak Reverse Current :
25μA
Terminal Position :
Single
Max Surge Current :
220A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
220A
Number of Pins :
3
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Diode Type :
Schottky
Min Operating Temperature :
-65°C
Base Part Number :
STPS20
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Reverse Leakage Current :
25μA
Number of Terminations :
3
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Packaging :
Tube
Pin Count :
Forward Current :
20A
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 80V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
780mV @ 10A
Length :
10.4mm
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Height :
10.75mm
ECCN Code :
EAR99
Forward Voltage :
945mV
Number of Phases :
1
Width :
4.6mm
Number of Elements :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
STPS20SM80CR
STMicroelectronics STPS20SM80CR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 10A 80V-DC 2-Element TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole
STPS20SM80CR Overview
As long as the forward voltage is set to 945mV, the device will operate.A surge current should be monitored and should not exceed 220A.As long as the forward voltage is set to 20A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 25μA on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 25μA, which is the current coming from that semiconductor device.
STPS20SM80CR Features
945mV forward voltage
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
STPS20SM80CR Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS20SM80CR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23