STPS20SM60D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STPS20SM60D
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 20A TO220AC
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Number of Pins :
2
Peak Non-Repetitive Surge Current :
400A
Number of Terminations :
2
Case Connection :
CATHODE
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Forward Voltage :
630mV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
630mV @ 20A
Forward Current :
20A
Diode Type :
Schottky
Average Rectified Current :
20A
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
400A
Number of Elements :
1
Application :
Power
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
STPS20
Package / Case :
TO-220-2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
85μA @ 60V
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Pin Count :
3
Peak Reverse Current :
85μA
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
STPS20SM60D
STMicroelectronics STPS20SM60D
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 630mV @ 20A 150°C Max 85μA @ 60V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
STPS20SM60D Overview
A rectified current of 20A volts is averaged for this device.A value of 20A is the maximum forward current that can be allowed.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 85μA.
STPS20SM60D Features
an average rectified current of 20A volts
the peak reverse is 85μA
STPS20SM60D Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS20SM60D applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB