STPS20L60CTN
Mfr.Part #
STPS20L60CTN
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
SILICON
Non-rep Pk Forward Current-Max :
220A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Current-Max :
350μA
Diode Type :
Schottky
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Application :
Power
Surface Mount :
No
Package / Case :
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Number of Terminations :
3
Operating Temperature (Max) :
150°C
1
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
350μA @ 60V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Base Part Number :
STPS20
Operating Temperature - Junction :
150°C Max