STPS20L25CT
Mfr.Part #
STPS20L25CT
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO220AB
Diodes - Rectifiers - Arrays
Radiation Hardening :
No
Peak Reverse Current :
800μA
Length :
10.4mm
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 25V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
220A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
460mV @ 10A
Package / Case :
TO-220-3
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
HTS Code :
Max Reverse Voltage (DC) :
25V
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Surge Current :
220A
Diode Type :
Schottky
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
STPS20
Forward Voltage :
350mV
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Width :
4.6mm
Forward Current :
10A
Max Reverse Leakage Current :
800μA
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
25V
Application :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Current Rating :
20A
Mount :
Through Hole
Average Rectified Current :
10A
SILICON
Peak Non-Repetitive Surge Current :
220A
Number of Elements :
2
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Single
Number of Pins :
Element Configuration :
Common Cathode
Height :
15.75mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
STPS20L25CT
STMicroelectronics STPS20L25CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 10A 25V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
STPS20L25CT Overview
Devices that have a forward voltage of 350mV will operate.Keeping the surge current under 220A and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 10A will operate.Array is possible to draw current from the part of 20A.The reverse voltage peak of this device is 800μA.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 800μA.
STPS20L25CT Features
350mV forward voltage
a peak voltage of 800μA
a reverse voltage peak of 800μA
STPS20L25CT Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS20L25CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23