STPS20120CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STPS20120CT
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Common Cathode
Min Operating Temperature :
-65°C
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
10A
Factory Lead Time :
11 Weeks
Current Rating :
20A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Phases :
1
Pin Count :
3
Packaging :
Tube
Forward Voltage :
1.02V
Package / Case :
TO-220-3
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Base Part Number :
STPS20120
Radiation Hardening :
No
Application :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
175°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
Terminal Position :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
120V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
120V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 10A
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
2
Peak Reverse Current :
Diode Type :
Schottky
Lead Free :
Lead Free
Max Reverse Voltage (DC) :
120V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 120V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
HTS Code :
Max Surge Current :
150A
Forward Current :
20A
Datasheets
STPS20120CT
STMicroelectronics STPS20120CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 10A 120V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
STPS20120CT Overview
As long as the forward voltage is set to 1.02V, the device will operate.A surge current should be monitored and should not exceed 150A.As long as the forward voltage is set to 20A, the device will operate.Parts can be powered by currents of 20A.There is a reverse voltage peak of 10μA on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 10μA, which is the current coming from that semiconductor device.
STPS20120CT Features
1.02V forward voltage
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
STPS20120CT Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS20120CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23