STPS1L40AY
Mfr.Part #
STPS1L40AY
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
ECCN Code :
EAR99
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
60A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Schottky
Length :
4.6mm
Peak Non-Repetitive Surge Current :
60A
Average Rectified Current :
1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Q Automotive
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Terminal Position :
Dual
Height :
2.45mm
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Base Part Number :
STPS1
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Forward Current :
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500mV @ 1A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Diode Element Material :
SILICON
Output Current-Max :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35μA @ 40V
Terminal Form :
C BEND
Reference Standard :
AEC-Q101
Number of Phases :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Max Reverse Leakage Current :
10mA
Peak Reverse Current :
35μA
Max Surge Current :
60A
Max Operating Temperature :
150°C
Forward Voltage :
420mV
Min Operating Temperature :
-40°C
Width :
3.95mm
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Application :
Power
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
STPS1L40AY
STMicroelectronics STPS1L40AY
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 500mV @ 1A -40°C~150°C 35μA @ 40V 2-Termination Cut Tape (CT) DO-214AC, SMA Surface Mount
STPS1L40AY Overview
Reverse leakage current is maximally zero volts with this device.This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 1A is allowed.Surge currents are limited to 60A.In terms of output current, the maximum value is 1A.The datasheets show a peak reverse of 35μA, as shown in the data chart.
STPS1L40AY Features
a maximal reverse leakage current of 10mA volts
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 35μA
STPS1L40AY Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS1L40AY applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB