STPS15L45CB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STPS15L45CB
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V DPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Voltage - Rated DC :
45V
Terminal Form :
Gull wing
Height :
2.4mm
Packaging :
Tube
Length :
6.6mm
Base Part Number :
STPS15
Diode Type :
Schottky
REACH SVHC :
No SVHC
Diode Element Material :
SILICON
Peak Non-Repetitive Surge Current :
75A
Max Operating Temperature :
150°C
Current Rating :
15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Pins :
3
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Average Rectified Current :
7.5A
Lead Free :
Lead Free
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 45V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
520mV @ 7.5A
Element Configuration :
Common Cathode
RMS Current (Irms) :
10A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Number of Phases :
1
Peak Reverse Current :
1mA
Max Surge Current :
75A
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Min Operating Temperature :
-65°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Forward Current :
15A
HTS Code :
Width :
6.2mm
Number of Elements :
2
Application :
GENERAL PURPOSE
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Pin Count :
3
Max Reverse Leakage Current :
1mA
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Weight :
4.535924g
Forward Voltage :
520mV
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
75A
Radiation Hardening :
No
Datasheets
STPS15L45CB
STMicroelectronics STPS15L45CB
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 7.5A 45V-DC 2-Element TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
STPS15L45CB Overview
When the forward voltage is set to 520mV, this device will operate.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 75A should be the rule.When the forward voltage is set to 15A, this device will operate.A current of 15A can be drawn from the part.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 1mA.Its maximal reverse leakage current is 1mA, which is the current from that semiconductor device when the device is reverse biased.
STPS15L45CB Features
520mV forward voltage
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA
STPS15L45CB Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS15L45CB applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23