STPS10L40CG-TR
Mfr.Part #
STPS10L40CG-TR
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D2PAK
Stock
58
In Stock :
58
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Average Rectified Current :
5A
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
No
Current Rating :
10A
Peak Reverse Current :
200μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530mV @ 5A
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
40V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Max Reverse Leakage Current :
200μA
Application :
Power
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200μA @ 40V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Voltage :
670mV
Number of Phases :
1
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Forward Current :
10A
Output Current-Max :
5A
Max Surge Current :
150A
Terminal Form :
Gull wing
Min Operating Temperature :
-65°C
Terminal Position :
Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
STPS10
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Datasheets
STPS10L40CG-TR
STMicroelectronics STPS10L40CG-TR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 5A 40V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
STPS10L40CG-TR Overview
As long as the forward voltage is set to 670mV, the device will operate.The maximum output voltage can be set to 5A.A surge current should be monitored and should not exceed 150A.As long as the forward voltage is set to 10A, the device will operate.Parts can be powered by currents of 10A.There is a reverse voltage peak of 200μA on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 200μA, which is the current coming from that semiconductor device.
STPS10L40CG-TR Features
670mV forward voltage
a maximum output voltage of 5A
a peak voltage of 200μA
a reverse voltage peak of 200μA
STPS10L40CG-TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS10L40CG-TR applications of rectifier diode array.
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23