STP400N4F6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STP400N4F6
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 40V 120A TO220
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package / Case :
TO-220-3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Lead Free :
Lead Free
FET Type :
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.7m Ω @ 60A, 10V
Continuous Drain Current (ID) :
120A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
20000pF @ 25V
Mount :
Through Hole
Base Part Number :
STP400
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
377nC @ 10V
Number of Pins :
3
Number of Channels :
1
Drain to Source Breakdown Voltage :
40V
Series :
DeepGATE™, STripFET™ VI
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Height :
15.75mm
Vgs (Max) :
±20V
Resistance :
1.7MOhm
Length :
10.4mm
Width :
4.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Datasheets
STP400N4F6
STMicroelectronics STP400N4F6
N-Channel Tube 1.7m Ω @ 60A, 10V ±20V 20000pF @ 25V 377nC @ 10V TO-220-3
STP400N4F6 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 20000pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 120A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 40V and VGS=40V, so the drain-source breakdown voltage is 40V in this case.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
STP400N4F6 Features
a continuous drain current (ID) of 120A
a drain-to-source breakdown voltage of 40V voltage