STLQ020PU19R
Mfr.Part #
STLQ020PU19R
Package / Case
6-VFDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.9V 200MA 6DFN
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
PSRR :
52dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.16V @ 200mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Current - Output :
200mA
Output Configuration :
Positive
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Supply (Max) :
150μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.9V
Control Features :
Enable
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Package / Case :
6-VFDFN Exposed Pad
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Datasheets
STLQ020PU19R
Enable Fixed PMIC 6-VFDFN Exposed Pad
STLQ020PU19R Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 6-VFDFN Exposed Pad case. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C TJ degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 200mA.