STLQ015XG28R
Mfr.Part #
STLQ015XG28R
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT666
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Outputs :
1
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Terminal Pitch :
0.5mm
Accuracy :
2 %
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Dropout Voltage1-Nom :
0.112V
Package / Case :
SOT-563, SOT-666
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Quiescent Current :
1.7μA
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
6
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage :
2.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tolerance-Max :
3%
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 150mA
Min Input Voltage :
1.5V
Output Configuration :
Positive
Output Voltage 1 :
2.8V
Current - Quiescent (Iq) :
2.4µA
Base Part Number :
STLQ015
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packing Method :
Tape and Reel
Control Features :
Enable
Dropout Voltage :
112mV
Number of Regulators :
Number of Pins :
6
Lead Free :
Lead Free
Min Output Voltage :
2.8V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Max Output Current :
150mA
Output Voltage Accuracy :
2 %
Number of Terminations :
Terminal Form :
Flat
ECCN Code :
EAR99
PSRR :
40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Output Type :
FIXED
Datasheets
STLQ015XG28R
STMicroelectronics STLQ015XG28R
Enable Fixed 0.5mm STLQ015 PMIC 6 SOT-563, SOT-666
STLQ015XG28R Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a SOT-563, SOT-666 case. On the regulater IC chip, there are a total of 6 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In total, this chip consists of 6 pins and is divided into two groups. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 6 pins on the chip. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number STLQ015. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 150mA. It operates in the 1.7μA Quiescent Current state.
STLQ015XG28R Features
112mV dropout voltage