STLQ015XG15R
Mfr.Part #
STLQ015XG15R
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT666
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage Accuracy :
2 %
Number of Pins :
6
Output Voltage :
1.5V
Number of Terminations :
6
Voltage Tolerance-Max :
3%
Terminal Pitch :
0.5mm
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
PSRR :
40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Flat
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage1-Nom :
0.112V
Number of Regulators :
1
Output Voltage 1 :
1.5V
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Current - Quiescent (Iq) :
2.4µA
Qualification Status :
Not Qualified
Accuracy :
2 %
Pin Count :
Voltage - Input (Max) :
5.5V
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
Input Voltage Absolute-Max :
7V
Min Input Voltage :
1.5V
Base Part Number :
STLQ015
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Outputs :
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 150mA
Quiescent Current :
1.7μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dropout Voltage :
112mV
Package / Case :
SOT-563, SOT-666
Max Output Current :
150mA