STL17N3LLH6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STL17N3LLH6
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-PowerVDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 17A POWERFLAT
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
STL17
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
5
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Fall Time (Typ) :
12 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
68A
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
17A Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation :
50W
Power Dissipation-Max :
2W Ta 50W Tc
Turn On Delay Time :
9.5 ns
Series :
DeepGATE™, STripFET™ VI
Number of Terminations :
8
Transistor Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Resistance :
4.5mOhm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
8-PowerVDFN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1690pF @ 25V
Rise Time :
30ns
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250μA
Terminal Position :
Dual
REACH SVHC :
No SVHC
Turn-Off Delay Time :
37 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
DRAIN
Threshold Voltage :
1V
Pin Count :
8
Number of Elements :
1
Additional Feature :
ULTRA-LOW RESISTANCE
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Continuous Drain Current (ID) :
17A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
17nC @ 4.5V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
Pbfree Code :
yes
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.5m Ω @ 8.5A, 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Element Configuration :
Single
JESD-30 Code :
S-XDSO-N8
Datasheets
STL17N3LLH6
STMicroelectronics STL17N3LLH6
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.5m Ω @ 8.5A, 10V ±20V 1690pF @ 25V 17nC @ 4.5V 8-PowerVDFN