STH12N120K5-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STH12N120K5-2
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1200V 12A H2PAK-2
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
690m Ω @ 6A, 10V
Drain-source On Resistance-Max :
0.69Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
DRAIN
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
STH12N
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Manufacturer Package Identifier :
H2PAK-2-8159712
Vgs (Max) :
±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
44.2nC @ 10V
Rise Time :
11ns
Fall Time (Typ) :
18.5 ns
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
FET Type :
N-Channel
ECCN Code :
EAR99
Turn-Off Delay Time :
68.5 ns
Height :
5mm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1200V
Continuous Drain Current (ID) :
12A
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
48A
Power Dissipation-Max :
250W Tc
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation :
250W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
26 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Tc
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Channels :
1
Package / Case :
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1370pF @ 100V
Series :
MDmesh™ K5
Turn On Delay Time :
23 ns
Packaging :
Cut Tape (CT)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
1.2kV
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 100µA
Datasheets
STH12N120K5-2
STMicroelectronics STH12N120K5-2
N-Channel Cut Tape (CT) 690m Ω @ 6A, 10V ±30V 1370pF @ 100V 44.2nC @ 10V 1200V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STH12N120K5-2 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 1370pF @ 100V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 12A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 1.2kV and VGS=1.2kV, so the drain-source breakdown voltage is 1.2kV in this case.It is [68.5 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 48A.A turn-on delay time of 23 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 30V.To operate this transistor, you will need a 1200V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
STH12N120K5-2 Features
a continuous drain current (ID) of 12A
a drain-to-source breakdown voltage of 1.2kV voltage
the turn-off delay time is 68.5 ns
based on its rated peak drain current 48A.
a 1200V drain to source voltage (Vdss)