STFU25N60M2-EP
Mfr.Part #
STFU25N60M2-EP
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 600V 18A TO220FP
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18A Tc
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.75V @ 250μA
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
29nC @ 10V
Series :
MDmesh™ M2
Power Dissipation-Max :
30W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
188m Ω @ 9A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Vgs (Max) :
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1090pF @ 100V
Datasheets
STFU25N60M2-EP
N-Channel 188m Ω @ 9A, 10V ±25V 1090pF @ 100V 29nC @ 10V 600V TO-220-3 Full Pack
STFU25N60M2-EP Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1090pF @ 100V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 600V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
STFU25N60M2-EP Features
a 600V drain to source voltage (Vdss)