STE40NK90ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STE40NK90ZD
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
ISOTOP
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 900V 40A ISOTOP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Pins :
4
FET Type :
N-Channel
Terminal Position :
UPPER
Qualification Status :
Not Qualified
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Current Rating :
40A
Package / Case :
ISOTOP
Lead Free :
Contains Lead
Power Dissipation-Max :
600W Tc
Power Dissipation :
600W
Fall Time (Typ) :
200 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drain to Source Breakdown Voltage :
900V
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
4
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 150μA
Base Part Number :
STE40
ECCN Code :
EAR99
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
826nC @ 10V
Turn-Off Delay Time :
450 ns
Dual Supply Voltage :
900V
Mount :
Chassis Mount, Screw
Voltage - Rated DC :
900V
Resistance :
170mOhm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
25000pF @ 25V
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Termination :
Screw
Series :
SuperFREDmesh™
Packaging :
Tube
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Nominal Vgs :
3.75 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
180m Ω @ 20A, 10V
Transistor Element Material :
SILICON
Continuous Drain Current (ID) :
40A
Rise Time :
102ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
40A Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Case Connection :
Isolated
Pin Count :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reach Compliance Code :
not_compliant
Vgs (Max) :
±30V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Datasheets
STE40NK90ZD
STMicroelectronics STE40NK90ZD
N-Channel Tube 180m Ω @ 20A, 10V ±30V 25000pF @ 25V 826nC @ 10V ISOTOP