STD150NH02L-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STD150NH02L-1
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 24V 150A IPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Elements :
1
Turn-Off Delay Time :
69 ns
Series :
STripFET™ III
Transistor Application :
SWITCHING
Mounting Type :
Through Hole
Drain to Source Breakdown Voltage :
24V
Power Dissipation-Max :
125W Tc
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Element Configuration :
Single
Additional Feature :
LOW THRESHOLD
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
93nC @ 10V
Package / Case :
Power Dissipation :
125W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.5m Ω @ 75A, 10V
Transistor Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
not_compliant
Fall Time (Typ) :
40 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
500 mJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs(th) (Max) @ Id :
1.8V @ 250μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
STD15
Vgs (Max) :
±20V
Continuous Drain Current (ID) :
150A
Case Connection :
DRAIN
ECCN Code :
EAR99
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4450pF @ 15V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Number of Pins :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
150A Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
600A