STC6NF30V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STC6NF30V
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
MOSFET 2N-CH 30V 6A 8-TSSOP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Additional Feature :
LOW THRESHOLD
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current Rating :
6A
Pin Count :
8
FET Feature :
Logic Level Gate
Vgs(th) (Max) @ Id :
600mV @ 250μA
Series :
STripFET™ II
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Terminations :
8
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Fall Time (Typ) :
25 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
25m Ω @ 3A, 4.5V
Continuous Drain Current (ID) :
6A
Terminal Form :
Gull wing
Number of Elements :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage - Rated DC :
30V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
6A
Gate to Source Voltage (Vgs) :
12V
Turn On Delay Time :
20 ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
JESD-609 Code :
e4
Rise Time :
25ns
Turn-Off Delay Time :
32 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
Base Part Number :
STC6NF
Mounting Type :
Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
800pF @ 25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
1.5W
Number of Pins :
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
9nC @ 2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain-source On Resistance-Max :
0.03Ohm
Power Dissipation :
1.5W
Transistor Element Material :
SILICON
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Datasheets
STC6NF30V
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays STMicroelectronics STC6NF30V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Base Part Number:STC6NF, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, STC6NF30V pinout, STC6NF30V datasheet PDF, STC6NF30V amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays STMicroelectronics STC6NF30V ,we also offer SSM6N57NU,LF, DMN2004DMK-7, AO4629, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
STMicroelectronics STC6NF30V
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26