ST21B103K500CT
Mfr.Part #
ST21B103K500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.01UF 50V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Termination :
Flexible (Soft)
Dielectric :
X7R
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Class :
Class 2
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Product :
Automotive MLCCs
Capacitance :
10000 pF
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Packaging :
Cut Tape
Brand :
Walsin
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Walsin
Features :
Soft Termination
Lead Style :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
ST
Datasheets
ST21B103K500CT
Walsin Technology ST21B103K500CT
ST 10000 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)