ST21B102K500CT
Mfr.Part #
ST21B102K500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1000PF 50V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Subcategory :
Capacitors
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Class :
Class 2
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
ST
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Brand :
Walsin
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Capacitance :
1000 pF
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
Flexible (Soft)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
Automotive MLCCs
Walsin
Dielectric :
X7R
Lead Style :
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Cut Tape
Failure Rate :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Features :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
ST21B102K500CT
Walsin Technology ST21B102K500CT
ST 1000 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)