SST26WF064CT-104I/MF
Mfr.Part #
SST26WF064CT-104I/MF
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Description
IC FLASH 64MBIT SPI/QUAD 8WDFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Supply Voltage :
1.8V
Parallel/Serial :
Serial
JESD-30 Code :
R-PDSO-N8
Data Bus Width :
8 bit
Number of Terminations :
8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supplier Device Package :
8-TDFN
Package / Case :
8-WDFN Exposed Pad
Subcategory :
Memory and Data Storage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Access Time :
5/8
Organization :
64MX1
Memory Format :
Flash
Height Seated (Max) :
0.8mm
Series :
SST26 SQI®
Brand :
Length :
6mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.95V
Memory Interface :
SPI - Quad I/O
Interfaces :
Serial-SPI
Width :
5mm
Terminal Position :
Dual
Memory Organization :
8M x 8
RoHS :
Details
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
7 Weeks
Microchip
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.65V
Write Cycle Time - Word, Page :
1.5ms
Memory Type :
Non-Volatile
Memory Width :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Pitch :
1.27mm
Voltage - Supply :
1.65V~1.95V
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Clock Frequency :
104MHz
Surface Mount :
yes
Memory Size :
64Mb 8M x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
SST26WF064
Product Type :
NOR Flash
Interface Type :
SPI
Memory Density :
67108864 bit
JESD-609 Code :
e3
Screening Level :
TS 16949
Product Status :
Active
Product Category :
NOR Flash
Programming Voltage :
1.8V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Speed :
104 MHz