SST20B-600CW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SST20B-600CW
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
600V 20A PACKAGE TO-220B 3-QUADR
Stock
475
In Stock :
475
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Package / Case :
TO-220-3
Configuration :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Voltage - Off State :
600V
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
20A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SST20
Mounting Type :
Through Hole
Triac Type :
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
200A @ 50Hz