SST26VF064BA-104I/SO
Mfr.Part #
SST26VF064BA-104I/SO
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC FLASH 64MBIT SPI/QUAD 16SOIC
Memory
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Surface Mount :
yes
Memory Organization :
8M x 8
Density :
64 Mb
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
Package :
Tube
Supply Voltage :
3V
Length :
10.3mm
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Subcategory :
Memory and Data Storage
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Terminations :
16
Height Seated (Max) :
2.65mm
Series :
SST26 SQI®
Width :
7.5mm
Product Status :
Active
Data Bus Width :
8 bit
Operating Supply Voltage :
3V
Memory Format :
Flash
Programming Voltage :
3V
Write Cycle Time - Word, Page :
1.5ms
Page Size :
256B
Packaging :
Tube
Clock Frequency :
104MHz
Base Part Number :
SST26VF064
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Width :
1
RoHS :
Details
Organization :
64MX1
Radiation Hardening :
No
Interface Type :
SPI
Memory Size :
64Mb 8M x 8
Base Product Number :
SST26VF064
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Pins :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Interface :
SPI - Quad I/O
Terminal Pitch :
1.27mm
Microchip
Memory Type :
Non-Volatile
Supplier Device Package :
16-SOIC
Interface :
SPI, Serial
Introducing Memory Microchip Technology SST26VF064BA-104I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:16, Base Part Number:SST26VF064, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:16, Mounting Type:Surface Mount, SST26VF064BA-104I/SO pinout, SST26VF064BA-104I/SO datasheet PDF, SST26VF064BA-104I/SO amp .Beyond Memory Microchip Technology SST26VF064BA-104I/SO ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.