SST26VF016BT-80E/SN
Mfr.Part #
SST26VF016BT-80E/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Memory Type :
Non-Volatile
Interface Type :
SPI
Organization :
16MX1
Factory Lead Time :
15 Weeks
Reverse Pinout :
No
Number of Terminations :
8
Product Type :
NOR Flash
Serial Bus Type :
SPI
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Base Product Number :
SST26VF016
Supply Voltage :
2.5V
Parallel/Serial :
Serial
Series :
SST26 SQI®
Write Cycle Time - Word, Page :
1.5ms
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Programming Voltage :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Subcategory :
Memory and Data Storage
Supplier Device Package :
8-SOIC
Memory Density :
16777216 bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Endurance :
100000 Write/Erase Cycles
Memory Width :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height Seated (Max) :
1.75mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
RoHS Compliant
Data Retention Time-Min :
100
RoHS :
Details
Microchip
Memory Organization :
2M x 8
Width :
3.9mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Length :
4.9mm
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Pitch :
1.27mm
Memory Size :
16M 2M x 8
Surface Mount :
yes
Memory Format :
Flash
Clock Frequency :
80MHz
Data Bus Width :
8 bit
Standby Current-Max :
0.000025A
Product Category :
NOR Flash
Memory Interface :
SPI - Quad I/O
Product Status :
Active
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Supply Current-Max :
0.025mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Voltage - Supply :
2.3V~3.6V
Introducing Memory Microchip Technology SST26VF016BT-80E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, SST26VF016BT-80E/SN pinout, SST26VF016BT-80E/SN datasheet PDF, SST26VF016BT-80E/SN amp .Beyond Memory Microchip Technology SST26VF016BT-80E/SN ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.