SST26VF016B-104I/SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SST26VF016B-104I/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Interface :
SPI
Base Product Number :
SST26VF016
Number of Pins :
8
Number of Words :
2MB
Mounting Type :
Surface Mount
Cell Type :
Split Gate
RoHS :
Details
Package Type :
SOIC
Height :
1.75mm
Product Category :
NOR Flash
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Retention Time-Min :
100
Length :
4.9mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging :
Tube
Series :
SST26 SQI®
Memory Size :
16Mb 2M x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Organization :
16MX1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Nominal Supply Current :
8mA
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product Type :
NOR Flash
Programming Voltage :
2.7V
Page Size :
256B
Supply Voltage :
3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Reverse Pinout :
No
Published :
2014
MSL :
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Memory and Data Storage
Programmable :
yes
Width :
3.9mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Density :
16 Mb
Write Cycle Time - Word, Page :
1.5ms
Memory Organization :
2M x 8
Base Part Number :
SST26VF016B
Memory Format :
Flash
Terminal Position :
Dual
Minimum Operating Supply Voltage :
2.7 V
Dimensions :
4.9 x 3.9 x 1.5mm
Standby Current-Max :
0.000025A
Serial Bus Type :
SPI
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Memory Interface :
SPI - Quad I/O
Parallel/Serial :
Serial
Mount :
Surface Mount
Data Bus Width :
8 bit
Manufacturer Package Identifier :
C04-057-SN
Interface Type :
Quad-SPI
Supplier Device Package :
8-SOIC
Product Status :
Active
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Boot Block :
BOTTOM/TOP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clock Frequency :
104MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Package :
Tube
Ambient Temperature Range High :
85°C
Microchip
Number of Functions :
1
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Endurance :
100000 Write/Erase Cycles
Factory Lead Time :
7 Weeks
Access Time :
Memory Type :
Non-Volatile
Maximum Operating Supply Voltage :
3.6 V