SST25VF080B-80-4I-QAE
Mfr.Part #
SST25VF080B-80-4I-QAE
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Description
IC FLASH 8MBIT SPI 80MHZ 8WSON
SPI
Pbfree Code :
yes
Clock Frequency :
80MHz
Packaging :
Tube
Base Part Number :
SST25VF080B
Memory Format :
Flash
Length :
6mm
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Supply Voltage :
3V
RoHS :
Compliant
Terminal Pitch :
1.27mm
Product Status :
Obsolete
Max Operating Temperature :
85 °C
Supplier Device Package :
8-WSON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
5 Weeks
Max Supply Voltage :
3.6 V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Access Time :
6 ns
Nominal Supply Current :
20mA
Memory Size :
8Mb 1M x 8
Package :
Tube
Min Supply Voltage :
2.7 V
Programming Voltage :
2.7V
Word Size :
8B
REACH SVHC :
No SVHC
Memory Organization :
1M x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Memory Width :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Base Product Number :
SST25VF080
Standby Current-Max :
0.00002A
Lead Free :
Lead Free
Write Cycle Time - Word, Page :
10μs
Density :
8 Mb
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Max Frequency :
80 MHz
JESD-609 Code :
e3
Frequency :
80 MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V