SSP-D29E10SIC-12V
Mfr.Part #
SSP-D29E10SIC-12V
Description
LED DOME 10MM E10 636NM SUP RED
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Pins :
2
Single
Shape :
Round
Wavelength :
636nm
Max Operating Temperature :
85°C
Forward Current :
30mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Supply Voltage :
12V
Millicandela Rating :
2500mcd
Mount :
Stud
T-code :
T-4
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
12V
Base Type :
Miniature Screw (E10)
Number of Functions :
Size / Dimension :
0.394Dia x 1.181 H 10.00mmx30.00mm
Number of Terminations :
Color :
Red
Power Rating :
310mW
Current Rating :
30mA