SSP-1156B153S12
Mfr.Part #
SSP-1156B153S12
Description
LED 1156 REPLACEMENT 590NM YELLW
Stock
29
In Stock :
29
Product Category :
Wavelength :
590nm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Base Type :
Bayonet (BA15S)
Operating Supply Voltage :
12V
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED DISPLAY CLUSTER
Lens Style :
Circular
Mount :
Panel
Series :
Poly-Leds™
Current Rating :
110mA
Power Rating :
105mW
Max Power Dissipation :
105mW
Millicandela Rating :
48500mcd
Voltage - Rated :
12V
Color :
Yellow (x 11)
Forward Current :
110mA
Configuration :
11 Round
Number of Functions :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Luminous Intensity :
48.5 cd
Applications :
Incandescent Replacements, Indicator Lights
Number of LEDs :
11
Max Operating Temperature :
85°C
HTS Code :
Illumination Color :
Yellow
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
1.024Dia x 1.811 H 26.00mmx46.00mm
Height :
52.07mm