SSP-01TWB3SWB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SSP-01TWB3SWB12
Manufacturer
Lumex, Inc.
Description
LED MINI WEDGE 590NM YLW WTR CLR
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Product Category :
Number of Terminations :
1
Viewing Angle :
35 deg
Current Rating :
20mA
Operating Supply Voltage :
12V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.394Dia x 1.181 H 10.00mmx30.00mm
Number of LEDs :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
Power Rating :
105mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Type :
Wedge
Lens Style :
Colorless, Diffused
Voltage - Rated :
12V
Wavelength :
590nm
Configuration :
Single
T-code :
T-4
Mount :
Panel
Millicandela Rating :
7000mcd
Published :
Forward Current :
20mA
Max Operating Temperature :
85°C