SSP-D29B9SYC-12V
Mfr.Part #
SSP-D29B9SYC-12V
Description
LED DOME 10MM BA9S 590NM SUP YLW
Product Category :
Shape :
Round
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Millicandela Rating :
1500mcd
Power Rating :
310mW
Can Replace Lamps :
Multiple Miniature Bayonet Lamps
Voltage - Rated :
12V
Size / Dimension :
0.394Dia x 1.181 H 10.00mmx30.00mm
Number of Functions :
Wavelength :
590nm
Current Rating :
12mA
Base Type :
Miniature Bayonet (BA9S)
Max Operating Temperature :
85°C
Applications :
Incandescent Replacements, Indicator Lights
Luminous Intensity :
1.5 cd
Packaging :
Bulk
Viewing Angle :
40 °
Number of Terminations :
1
Mount :
Panel
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Supply Voltage :
12V
T-code :
T-4
Number of LEDs :
Forward Current :
12mA