SSP-D29B9SUGC-12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SSP-D29B9SUGC-12V
Manufacturer
Lumex, Inc.
Description
LED DOME 10MM BA9S 574NM PGREEN
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Product Category :
Base Type :
Miniature Bayonet (BA9S)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Can Replace Lamps :
Multiple Miniature Bayonet Lamps
Published :
Forward Current :
12mA
Series :
Poly-Leds™
Millicandela Rating :
1000mcd
Size / Dimension :
0.394Dia x 1.181 H 10.00mmx30.00mm
Number of LEDs :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Panel
Configuration :
Single
Wavelength :
574nm
Current Rating :
12mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lens Style :
Colorless, Diffused
Applications :
Incandescent Replacements, Indicator Lights
Max Operating Temperature :
85°C
Power Rating :
310mW
Factory Lead Time :
16 Weeks
Luminous Intensity :
1 cd
Operating Supply Voltage :
12V
Color :
Green
Voltage - Rated :
12V