SSP-D19F9SIC-12V
Mfr.Part #
SSP-D19F9SIC-12V
Manufacturer
Lumex, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
LED DOME 5MM MIDG FLNG 636NM RED
Product Category :
Voltage - Rated :
12V
Lens Type :
WATER CLEAR
Mount :
Flanges
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Luminous Intensity :
1.2 cd
Applications :
Incandescent Replacements, Indicator Lights
HTS Code :
Shape :
Round
Packaging :
Bulk
Overall Height :
7.7mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Package / Case :
Module
Current Rating :
30mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Current :
30mA
T-code :
T-1 3/4
Published :
Power Rating :
310mW
Base Type :
Midget Flange (MF6S/8)
Series :
Poly-Leds™
Number of Functions :
1
Configuration :
Single
Viewing Angle :
45 Deg
Millicandela Rating :
1200mcd
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Supply Voltage :
12V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.197Dia x 0.736 H 5.00mmx18.70mm