SSP-4SE102UP12G
Mfr.Part #
SSP-4SE102UP12G
Description
LED .47" 4L E10 525NM PGRN WTR
Poly-Leds™
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED DISPLAY CLUSTER
Luminous Intensity :
30.5 cd
Forward Current-Max :
0.03A
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Incandescent Replacements, Indicator Lights
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
70°C
Lens Style :
Circular
Mount :
Stud
Base Type :
Miniature Screw (E10)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
12V
Max Power Dissipation :
30mW
Number of LEDs :
4
Published :
Configuration :
4 Round
Size / Dimension :
0.531Dia x 1.175 H 13.50mmx29.85mm
Wavelength :
525nm
Display Height :
13.5mm
Min Operating Temperature :
-30°C