SSP-3MB96U12G
Mfr.Part #
SSP-3MB96U12G
Description
LED .43" 3L BA9S 626NM RED WTR
Product Category :
Millicandela Rating :
12800mcd
Current Rating :
30mA
Color :
Red (x 3)
Size / Dimension :
0.433Dia x 1.063 H 11.00mmx27.00mm
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED DISPLAY CLUSTER
Max Operating Temperature :
70°C
Base Type :
Miniature Bayonet (BA9S)
Viewing Angle :
30 °
Max Power Dissipation :
105mW
Luminous Intensity :
3.6 cd
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Power Rating :
105mW
Number of LEDs :
3
Configuration :
3 Round
Lens Style :
Circular, Round
Min Operating Temperature :
-30°C
Mount :
Panel
Can Replace Lamps :
Multiple Miniature Bayonet Lamps
Display Height :
11mm
Wavelength :
626nm
Operating Supply Voltage :
12V