SSP-3157WB2UP12
Mfr.Part #
SSP-3157WB2UP12
Description
LED 3157 REPLACEMENT GRN WTR CLR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
12V
Can Replace Lamps :
3157 LED
Published :
Max Power Dissipation :
1W
Applications :
Incandescent Replacements, Indicator Lights
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Type :
Wedge
Operating Supply Voltage :
12V
Luminous Intensity :
12 cd
Configuration :
12 (5mm D)
Illumination Color :
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
12V
Number of Pins :
2
Mount :
Panel
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Forward Voltage :
12V
Color :
Green (x 12)
Size / Dimension :
1.043Dia x 1.772 H 26.50mmx45.00mm
Millicandela Rating :
4000mcd, 12000mcd
Lens Style :
Circular
Number of LEDs :
12
Wavelength :
525nm
Forward Current :
75mA