SSP-1156B157U12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SSP-1156B157U12
Manufacturer
Lumex, Inc.
Description
LED 1156 REPLACEMENT 470NM BLUE
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Poly-Leds™
Millicandela Rating :
13500mcd
Can Replace Lamps :
Illumination Color :
Blue
Number of Functions :
1
Number of LEDs :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED DISPLAY CLUSTER
Height :
52.07mm
Configuration :
11 Round
Forward Current :
110mA
Voltage - Rated :
14V
HTS Code :
Luminous Intensity :
13.5 cd
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Panel
Color :
Blue (x 11)
Max Power Dissipation :
105mW
Base Type :
Bayonet (BA15S)
Lens Style :
Circular
Size / Dimension :
1.024Dia x 1.811 H 26.00mmx46.00mm
Wavelength :
470nm
Applications :
Incandescent Replacements, Indicator Lights
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
12V
Power Rating :
105mW