SR04X5602FTL
Mfr.Part #
SR04X5602FTL
Manufacturer
Walsin Technology
Description
RES 56K OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Composition :
Metal Film
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
56 kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
SR04X5602FTL
SR Series, Metal Film, 56 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±1%, -55°C ~ 155°C