SR0402FR-7T10RL
Mfr.Part #
SR0402FR-7T10RL
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 10 OHM 1% 1/5W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
10Ohm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
SR0402FR-7T10RL
YAGEO SR0402FR-7T10RL
SR Series, Thick Film, 10Ohm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C