SQP40AJB-360R
Mfr.Part #
SQP40AJB-360R
Description
RES 360 OHM 5% 40W AXIAL
Resistance :
360Ohm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
40W
Size / Dimension :
0.748 x 0.709 Rectangularx3.543L 19.00mmx18.00mmx90.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
SQP40AJB-360R
360Ohm, 40W, Wirewound,