SQP40AJB-13R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQP40AJB-13R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 13 OHM 5% 40W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
13Ohm
Packaging :
Bulk
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series :
SQP
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
40W
Size / Dimension :
0.748 x 0.709 Rectangularx3.543L 19.00mmx18.00mmx90.00mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
SQP40AJB-13R
13Ohm, 40W, Wirewound,